Gimnazjum w Grygiszkach
Grygiszkach
Język:  ltruenpl
Tel./fax: 8-5-2432555
Address: Kovo 11-osios g. 21, Grigiškės, Vilniaus m. sav.
E-mail: rastine@grigiskiuvidurine.vilnius.lm.lt

Zajęcie edukacyjne ,,Mapa pogody z robotem BEE-BOT”

9 marca uczniowie klas 3c i 4b wraz ze swymi wychowawczyniami udali się do Centrum Dzieci i Młodzieży na zajęcie edukacyjne ,,Mapa pogody z robotem BEE-BOT ‘’.

Dzieci zapoznały się z  metodologią STEM/STEAM , która jest połączeniem dziedzin takich jak nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka.  Dzięki metodologii STE(A)M dzieci  zdobywają  wiedzę poprzez działanie, zabawę, eksperymenty, doświadczenia. A to sprawia dzieciom ogromną przyjemność. W tym się przekonaliśmy.

W czasie zajęć uczeń stał się projektantem, konstruktorem, wynalazcą. Każdy miał możliwość zaprogramować robota- pszczółkę, która podróżowała po sporządzonej mapie pogody według wcześniej założonych wskazówek. Chociaż wyglądało to łatwe, jednak nie każdemu udało się doprowadzić ,,pszczółkę“ do celu od pierwszego razu. Uczniowie śmiało zadawali pytania, pomagali kolegom. W końcu każdy dotarł do celu.  Podczas zajęć uczniowie poznali podstawy deszyfrowania, rozwiązywania problemów i programowania.

Zajęcia były ciekawe i pożyteczne. Uczniowie zachwyceni wrócili do gimnazjum na lekcje.

Dzień Zdrowia 2020

Jak co roku w lutym obchodziliśmy Dzień Zdrowia. Z tej okazji nauczycielki klas początkowych przygotowały dla uczniów wspaniałą zabawę. Były to nie tylko zawody składające się z konkurencji sportowych, ale i propagowanie zdrowego tryby życia poprzez wiersze, zagadki i oczywiście ,,zdrowy stół”.

Program składał się z następujących zadań:

- uczniowie, podzieleni na drużyny, układali hasła o sporcie i zdrowej diecie,

-układali kompozycje z warzyw i owoców,

-dzieci miały możliwość zaprezentowania się w następujących dyscyplinach: sztafety sportowe ,rzuty do celu, grze w ,,Kwadrata”.

Tegoroczny Dzień Zdrowia odbywał się w cudownej atmosferze i zdrowej rywalizacji. Starsi uczniowie opiekowali się i wspierali młodsze. Na zakończenie uroczyste wręczanie nagród i podziękowanie z ust pani dyrektor Hanki Grzybowskiej.

XXXI Olimpiada Języka Polskiego i Literatury na Litwie

W dniach 4-5 lutego w gimnazjum w Grzegorzewie odbyły się miejskie eliminacje XXXI Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. Tegoroczne zmagania polonistyczne są poświęcone polskim noblistom.
        Olimpiada to wyjątkowe przedsięwzięcie, bo łączy osoby, dla których język polski i kultura polska są szczególnie ważne. Mottem tegorocznej Olimpiady stały się słowa Olgi Tokarczuk: „Oto jak wielka jest siła słowa: tam gdzie go zabraknie, znika świat”.
Do tegorocznych zmagań w olimpiadzie przystąpiło 8 osób.

Zwycięzcami zostały:

I miejsce:Krystyna Markowska-Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie(nauczyciel Aneta Polakiewicz);
II miejsce:Małgorzata Ragoszko - Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie (nauczyciel Elwira Bielawska);
III miejsce: Margarita Biveinytė- Gimnazjum J.I.Kraszewskiego w Wilnie(nauczyciel Renata Slavinskienė);
Wyróżnienia: Katarzyna Żuromska(Gimnazjum J.I.Kraszewskiego w Wilnie), Karina Masewicz (Gimnazjum Inżynieryjne im. J.Lelewela w Wilnie),Sylwia Rogoża(Gimnazjum Wł.Syrokomli w Wilnie), Dorota Rud(Gimnazjum Wł.Syrokomli w Wilnie), Milena Zarankaitė(Gimnazjum im. Wł.Syrokomli w Wilnie).

Wszyscy uczestnicy zakwalifikowali się do kolejnego etapu – finału, który odbędzie się już w marcu.

Przyjaciele z Polski

Na ścianie masz kolekcję swoich barwnych wspomnień:
Suszony kwiat, naszyjnik, wiersz i liść,
Już tyle lat przypinasz szpilką na tej słomie
To wszystko, co cenniejsze jest niż skarb.

Dziś do Gimnazjum w Grzegorzewie zawitali nasi przyjaciele z Polski: Maciej Prażmo- Prezes Stowarzyszenia „Non omnis moriar”,Piotr Barański oraz  Naczelnik Zarząd Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie – hm. Ryszard Gierasim.

Wiele pięknych wspomnień i opowieści o harcerstwie usłyszeliśmy z ust gości. Dla jednych  było i jest przygodą życia. Niektórzy wspominają je z sentymentem jako czas młodości spędzony na obozach i wyjazdach. Prezes podkreślił znaczenie, jakie odegrało w kształtowaniu pokoleń odpowiedzialnych obywateli Polski i Litwy. Dzisiaj harcerstwo jest wciąż aktywnym ruchem przyciągającym do swoich szeregów wielu młodych ludzi.

,,Niezmiernie cieszymy się,że nasz zastęp  założy kolejne mundury przywiezione przez Prezesa –Pana Macieja Prażmo. Szanujemy naszą przyjaźń, bo to dzięki wsparciu ludzi dobrej woli harcerstwo może działać w naszych okolicach. Druhny będą godnie nosić mundury, które, dzięki naszym gościom, otrzymały. Czekamy, aż będziemy miały okazję spotkać się znów. Czuwaj!”

Lekcje Future Live

Multimedialne stoły, ekrany dotykowe, interaktywne ściany i podłogi – to urządzenia, które nadają do nauki i zabawy. Takie urządzenia są ciekawym narzędziem do prowadzenia interaktywnych lekcji i zajęć edukacyjnych. Zestaw gier wyświetlonych na podłodze zawiera aplikacje ćwiczące percepcję koloru , kształtu i dźwięku.

Poprzez ruch i zabawę zdobywa się zaangażowanie dziecka i odpowiednio aktywizuje uwagę. Na takie oto lekcje wybraliśmy się z dziećmi 15 listopada. Uczniowie rysowali samochody, by móc jeździć po narysowanym mieście. Aktywnie ratowali dziecięce zabawki od ufoludków. Dziewczynki mogły zaliczyć punkty w naśladowaniu ruchów podczas tańca. Zajęcia interaktywne zachwyciły dzieciaków całkowicie, czas minął szybko i ciekawie.

Więcej zdjęć

Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej, Pana Dariusza Piontkowskiego, bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.