Vilniaus savivaldybės Grigiškių gimnazija
Vilniaus savivaldybės
Grigiškių gimnazija
Kalba:  ltruenpl
Tel./faks (8 5) 243 2555
Adresas Kovo 11-osios g. 21, Grigiškės, Vilniaus m. sav.
El  paštas rastine@grigiskiuvidurine.vilnius.lm.lt
 
Kraunasi...

Kaip mes šventėme Sausio 13 - ąją

        Šaltą sausio  ryto  tamsą šldė pro lankus matoma plevenenčių žvakelių šviesa. Ji priminė, kuo mums svarbi Sausio 13 - oji ir kodėl mes ją švenčiame štai jau 30 metų. Renginiai, turėję vykti visoje Lietuvoje, o ypač Vilniuje, buvo sustabdyti karantino, tačiau niekas negali sustabdyti žmogaus noro atsiminti tai, kas jam brangu. Tai ir mes, Grigiškių gimnazijos mokiniai, sėdome į savo jau per kelis mėnesius tapusias įprastas darbo vietas jaukiuose namuose, įsisegėme Neužmirštuoles ir prisiminėme, KAS MUMS YRA LAISVĖ. Taigi su Laisvės gynėjų diena visus! Pasidžiaukite mūsų mintimis ir kūryba. 
 
       Laisvė - ją galima suprasti įvairiai. Laisvė gali būti fizinė, dvasinė, asmeninė. Bet kokiu atveju laisvės samprata rodo jokio spaudimo žmogui nebuvimą, galimybę veikti pagal savo pažiūras ir pageidavimus. Žmonės laisvės troško visais laikais, nes ji buvo labai vertinama, net kartais atiduodavo savo gyvybę vien dėl laisvės. Daugelis karų  prasidėdavo dėl laisvės. Šiuolaikiniame gyvenime žmogus gali jaustis laisvas. Jam suteiktos tokios teisės, kurios suteikia galimybę pakankamai laisvai judėti po pasaulį ir gali pasirinkti religiją, politines pažiūras, taip pat gyvenimo būdą. Milijonai žmonių praeityje apie tai galėjo tik svajoti! 

Viktorija Podlipajeva, 8a

 

           Šiais laikais žmogui labai pasisekė, nes jis pats gali priimti sprendimą, pasirinkti, kas jam patinka, daryti tai, ko nori. Kiekvienam laisvė yra skirtinga ir turi savo prasmę.  Man laisvė tai  mano nuomonė ir sugebėjimas priimti sprendimus, net jei kitų nuomonė skiriasi nuo mano. Visų pirma, tai yra teisė rinktis ir kalbėti, galiu pasakyti, pavyzdžiui, ką galvoju, ko noriu ir prieš ką esu Aš galiu ramiai nuspręsti, ką noriu veikti gyvenime.. Aš galiu išreikšti savo emocijas ir jausmus. Aš turiu galimybę pasirinkti kokį tikėjimą, kokio noriu. Aš pati galiu pasirinkti, ką daryti tam tikroje situacijoje. Aš galiu pasirinkti hobį, net jei daugelis sako, kad tai ne mano, ar reikia rinktis rimtesnį dalyką. Aš galiu lengvai realizuoti save kaip asmenybę, klausytis bet kokios muzikos, žiūrėti filmus, skaityti knygas, net jei kas nors to nesupranta ar mano, kad mano blogas skonis. Taip pat galiu išsirinkti man patinkančius drabužius, rūpintis savo plaukais ir išvaizda, galiu  išbandyti ką nors naujo, nes tai mano gyvenimas. Bet taip pat suprantu, kad negaliu padaryti visko, ko noriu, nes galiu pakenkti kitiems žmonėms, kartais nesakau visko, nes galiu ką nors įžeisti, esu atsakinga už savo veiksmus ir turiu valdytis, bet tai irgi mano pasirinkimas.

    Laisvę turi visi žmonės, tik kiekvienas ją suvokia kitaip.

Karina Moisejeva, 8a

 

Sausio 13-ojį

       Prasidėjo tai 1991 metais sausio mėnesį, kai Sovietų sąjungos vadovas  Michailas Gorbačiovas pareiškė , kad Lietuva turėtų priklausyt SSRS. Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis pasipriešino atsakydamas SSRS prezidentui, kad Lietuva taip lengvai nepasiduos. Nuo sausio antros dienos prasideda protestai, ginantys vienos ir kitos šalies teises. SSRS karių pajėgos vis baugina visą Aukščiausiąją  Tarybą, kad pasiduotų, bet laisvė yra svarbiausia žmogaus svajonė ir teisė, o ją norėjo įgyvendinti Vytautas Landsbergis ir jo kolegos. Sovietai nepasiduoda ir sausio 8 dieną kariuomenė didina karių skaičių. Siunčia žinią V. Landsbergiui, sakydami trauktis geruoju. V. Landsbergis atsako - veiksmais priešinsis Sovietų Sąjungai, skambina į užsienį pagalbos. Iki sausio dvyliktos ryto SSRS kariuomenė užgrobė kai kuriuos valstybės pastatus, pavyzdžiui,  spaudos rūmus.  Aukščiausioji Taryba nesutiko atiduoti Lietuvos, nes laisvė yra stebuklas - laisva kalba, laisvas tikėjimas ir laisvas pasirinkimas gyventi. Atėjo sausio 12- osios vakaras, dvidešimt trečia valanda. Valanda, kuri nurodo pradžią, kai nuo Šiaurės miestelio iki Karoliniškių  pradėjo važiuoti su  tankais, karinių pajėgų sunkvežimiais sovietų kareiviai.  Tai buvo metas,  kai iš visų Lietuvos kampelių susirinkę  žmonės degino laužus ir susikibę  už rankų tikėjosi, kad Sovietų kariuomenė trauksis.  Ir štai tamsi sausio tryliktosios naktis, šūviai, perspėjantys trauktis nuo televizijos bokšto. Bet žmonės nebijo kovoti už laisvę ir toliau stovi, kariai liepia pasitraukti -  vienas kitas traukiasi, dauguma stovi už laisvę. Tankai važiuoja į žmones, daugybę sužeidžia. Keturiolika žmonių, viena iš jų mergina Loreta Asanavičiūtė, kiti vyrai, jie visi buvo nuo 17 iki 60 metų.  Tiek Lietuva turi žuvusiųjų.  Laisvė jums ir garbė, mūsų herojai, Lietuvos laisvės gynėjai. Ačiū, kad išpildėte mūsų svajonę būti laisviems, ačiū visiems, kurie gynė laisvę.

Erikas Bažko,   7c

 

Kūrybiniai darbai - Neužmirštuolės

1 darbas - adatų pagalvėlė, Arina Vysockaja, 8a klasė

2 darbas - piešinys, Milana Čudinaitė, 5a klasė

3 darbas - popierinių gėlių kompozicija, Gabrielė Kelminskaitė, 5 a klasė (viršuje)

 

       

 Apie laisvę galima pasakyti tikrai daug nuostabių žodžių.  Ir kaip neįtikėtina tai pajusti.  Kvėpuoti grynu oru, jaustis labiau pasitikintys savimi ir drąsiai eiti į priekį. Valios laisvė, minties laisvė, žodžio laisvė – tai yra taip panašu, nes jie sujungti į kažką didžiulio ir reikšmingo.  Kiekvienas iš mūsų nori būti laisvas. Net ir anksčiau žmonės norėjo būti laisvi, todėl daug žmonių mirė anksčiau dėl tėvynės.  Beveik kiekvienas karas prasidėdavo todėl, kad vieni norėjo gyventi laisvame pasaulyje, o kiti norėjo valdžios. Laisvi žmonės nėra visiškai nepriklausomi. Pavyzdžiui, žmogus visada turi galvoti, kaip išmaitinti savo šeimą, todėl jis turi užsidirbti pinigų.  Vieno žmogaus laisvė baigiasi ten, kur prasideda kito laisvė. Man laisvė yra abstrakti ir neapibrėžta.  Manau, kad laisvė yra labai panaši į nepriklausomybę.  Visada norėjau būti laisva, turėti įtakos mano gyvenime vykstantiems įvykiams.  Daryti tai, kas man patinka, ir negalvoti apie tai, ką sako kiti.  Laisvės samprata man asocijuojasi su žodžio laisve, minties laisve. Laisvė iš tiesų labai svarbi mūsų gyvenime.  Man atrodo, kad jei visi žmonės taptų laisvi, pasaulis būtų šiek tiek geresnis.

Viktorija Tylinga, 8a

 

        Laisvė dalykas ypatingas. Kiekvienam laisvė gali būti įvairi ir jausti ją galima irgi įvairiai. Žmogui laisvė gali būti žodžio, judėjimo, o valstybei tai gali būti nepriklausomybė nuo kitų šalių ir galimybė keisti save ir savo valdžią. Man laisvė tai ne vienas veiksmas ar dalykas. Vienas iš jų tai laisvas judėjimas šalies viduje ir užsienyje. Aš žmogus, mėgstantis keliauti,ir negalėčiau gyventi be kelionių. Dabar, kai tokia pasaulinė situacija, keliauti beveik negalima. Dažniausiai kelionėje būna naujų susipažinimų ir daug gražių dalykų. Taip pat laisvė man tai žodžio laisvė, kad aš galėčiau išreikšti savo nuomonę ir jinai būtų įdomi kitiems. Ir man labai svarbu, kad galėčiau parodyti, koks aš esu. Konservatyvioje šalyje tai beveik neįmanoma, nes už "ne tokį" veiksmą tave gali nubausti. Mano manymu, laisvė reikalinga visiems ir jinai turi būti, nes be jos atsiras chaosas, žmonės pradės priešintis, gali netgi pradėti vidinį karą. Dabar, kai mes turime laisvę, žmonės tapo draugiškesni ir linksmesni.

Michael Orlov, 8a


      Man žodis laisvė reiškia būti vienai su savimi ir savo mintimis. Kurti naujus dalykus ir sugalvoti jų dizainą. Tuo metu mes visiškai pasineriame į savo mintis ir netgi galime geriau pažinti save, savo pageidavimus. Tai gali būti knygų skaitymas arba pasivaikščiojimas parke, kvėpavimas grynu oru. Mano supratimu, laisvė – tai minties ir veiksmų laisvė, kai mes džiaugiamės kiekviena nauja diena, skiriame laiko savo pomėgiams ir giliai kvėpuojame laisve. Net neįsivaizduoju, kokią baimę ir vidinį skausmą žmonės jautė Sausio 13-ąją, visi jaudinosi ne tik dėl savęs, bet ir dėl artimųjų. Prarasti artimus žmones – reiškia prarasti palaikymą ir viltį. Labai džiaugiuosi, kad žmonės sugebėjo įveikti tokį sunkų savo gyvenimo momentą ir suteikė mums laisvę.

Arina Vysockaja, 8a

 

      Laisvė man yra labai svarbi, pavyzdžiui, kada tėvai manimi pasitiki ir leidžia pabūti lauke su draugais ilgiau, negu įprastai. Yra daug laisvės reikšmių - pavaikščioti, nuvažiuoti kur nors  pailsėti arba pats svarbiausias dalykas – kurti laisvą šalį, kaip Lietuva 1991 metais. Taip pat pasirinkimo laisvė. .Žmogus gali pasirinkti savarankiškai, kaip elgtis įvairiose situacijose. Visgi man laisvė yra, kai tėvai manimi pasitiki, gerbia, suteikia daugiau galimybių realizuoti save, tada pasijaučiu šiek tiek vyresnė ir labiau pasitikiu savimi.

Dominyka Romanovskaitė, 8a

 

         Laisvė  yra galimybė nevaržomai, savo nuožiūra elgtis bei veikti. Kai kada siūloma skirti galios ir laisvės sąvokas, laisvę apibrėžiant kaip galimybę atlikti daugiausia paties žmogaus atliekamus veiksmus, o galią – kaip galimybę savo veiksmais pirmiausia daryti įtaką kitiems. Laisvė yra tada, kai gali daryti ką tik nori, eiti ten, kur nori, klausytis, ko nori, ir nieko sau nedrausti. Kai esi laisvas, jautiesi geriau, kad gali daryti tai, ko nori, ir nedaryti to, ką esi priverstas ar paprašytas.

Ernest Jastšembskij, 8a

 

          Visų žmonių atsakymas į šį klausimą bus skirtingas, nes esame susikūrę daug skirtingų nuomonių apie žodį laisvė. Man laisvė yra kai galiu daryt viską, ką noriu ir galiu, kai manęs niekas nekontrolioja ir gyvenu kaip  noriu. Neklausyti kitų nuomonės, nes visada reikia klausyti savęs. Kodėl aš taip galvoju? Todėl, kad mes gyvename vieną kartą ir reikia džiaugtis kiekviena diena, nežiūrint, kad gyvenimas  būna sunkus, reikia mėgautis kiekviena minute ir vertinti gerus įvykius. Išvada tokia, kad visiems reikia laisvės,nors dabar toks laikotarpis, kad laisvės dėl karantino mažai kas turi, bet reikia surast veiklą ar galimybę daryt tai, ką nori. Tik panaudoti laisvę irgi turime protingai.

Emilija Nareiko, 8a

 

           Dabar mūsų visuomenėje žmonės net nemano, kad yra laisvi. Kiekvienas šiuolaikinis žmogus turi savo teises. Mes galime pasirinkti norimą tikėjimą arba galime eiti bet kur. Tačiau vis dar nėra absoliučios laisvės sampratos. Bet ne kiekvienas žmogus turi laisvę, nes jo tėvai riboja veikti, ką tik nori, vaikščioti ten, kur nori. Man gaila tų vaikų, kuriems tėvai uždraudė daryti tai, ko nori. 

Robert Kviatkovskij, 8a

 

              Kas man yra laisvė? Laisvė- tai galimybė veikti be apribojimų ir suvaržymų. Nuo pat senovės laikų žmogus kovojo su įvairiais suvaržymais. Priešai, kovos, laisvės siekimas. Nuo pat XIV a. siekiame laisvės,  bet ar turime ją dabar. Maironio eilėraštyje ,,Trakų pilis’’ kalbama apie aukštus valdovus, kurie siekė laisvės ir Trakų pilis dabar stovi negriaunama  ,,Be sargo, ginklų, be žmogaus! Net ir prieš 30 metų žmonėm teko ginti savo laisvę nuo Sovietų Sąjungos ir ją iškovoti. Šiuo metu laisvę gali apriboti įstatymai.  Įstatymai nevaržo asmens laisvės, jeigu tinkamai pasirenki savo ribas. Pažeidus įstatymą gali būti apribota laisvė, bet įstatymai nedraudžia mėgautis laisve. Keliauti, džiaugtis pramogomis.

Jevgenij Černiavskij, 8

 

 

Kūrybiniai darbai - Neužmirštuolės

1 darbas - adatų pagalvėlė, Arina Vysockaja, 8a klasė

2 darbas - piešinys, Milana Čudinaitė, 5a klasė

3 darbas - popierinių gėlių kompozicija, Gabrielė Kelminskaitė, 5 a klasė (viršuje)